Az energetikai tanúsítványban az osztályba sorolás a felmért műszaki paraméterek alapján történik, A+++ és I kategória között. A besorolás menete jogszabályban van rögzítve, így az elért osztályzat független attól, ki állítja ki a minősítést. A skála igen szigorú, A vagy jobb minősítés csak olyan építményekre adható ki, amelyek megfelelnek a közel nulla energiaigényű épületek követelményszintjének.
Az energetikai tanúsítvány elkészítését úgy szabályozzák a rendeletek, hogy a minősítés a lehető leginkább független legyen az elkészítő mérnök személyétől. Tehát elvileg ugyanazt a besorolási osztályt kell kapnia az ingatlannak, bárki végzi is az értékelést. Ehhez csupán arra van szükség, hogy a mérnök pontosan, az előírások szerint készítse el az energetikai számításokat. A kalkulációk menetét a 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet írja le részletesen, ezzel a módszerrel becsülendő meg az ingatlan energiafogyasztása.
A Magyar Mérnöki vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékében kell szerepelnie a tanúsítónak TÉ jelű jogosultsággal. Az érvényes jogosultságok bárki által ellenőrizhetőek a kamarák weboldalán. Az energetikai tanúsítvány előlapján és legvégén is feltüntetésre kerül a készítő mérnök kamarai száma. A TÉ jogosultság megszerzéséhez a szakmagyakorlásról szóló 266/2013. (VII. 11.) kormányrendelet előírja a jogosultsági vizsga letételét, az egyetemi diplomát és a büntetlen előéletet.
A tanúsítás intézményét a Magyarországon 2012-ben vezették be használt ingatlanokra, a szabályozás új épületekre már korábban is létezett. A rendszer célja tulajdonképpen a vevők informálása, és az ingatlan kiválasztási folyamatának tudatosabbá tétele, azzal, hogy az energiafogyasztást is objektíven mérhető tulajdonsággá teszi.
Ha valaki új épületet épít, minden esetben készíttetnie kell energiatanúsítványt. A használatbavételi tudomásulvételi eljáráshoz kötelezően előírják, hogy a minősítés rendelkezésre álljon. A munka menete ilyenkor némileg eltérő, mert ebben az esetben a kiviteli tervek alapján kell dolgoznunk. Várjuk ajánlatkérését!
A helyszíni felmérés során dokumentáljuk azokat a szerkezeteket, amelyek alapján a számításokat el kell készíteni (nyílászáró, födém, fűtés, légkondicionálás, stb.). A felsorolt szerkezetekről kötelező fényképet is készíteni, ezeket a tanúsítványhoz mellékelni kell. A fényképeket természetesen úgy készítjük, hogy a lakásban lévő személyes tárgyak ne látszódjanak, kizárólag az érintett épületszerkezetek. Hőkamerázást a munka során nem végzünk. A helyszíni szemlekor nem kötelező a tulajdonosnak jelen lennie, bárki bekísérhet minket felmérni. Tervrajzokra nincs szükség. A szombathelyi energetikai tanúsítvány árak minden tételt tartalmaznak, nincs semmilyen extra költség.
Az energetikai tanúsítvány az összefoglaló lappal kezdődik, amelyen az azonosító adatokat találjuk (például helyrajzi szám, megbízó neve-címe, elért besorolás, stb.). Az első oldal jobb felső sarjában található az egyedi HET sorszám. A második fejezet az energetikai számítás: ez részletesen tartalmazza az épületben felmért adatokat az elvégzett mérnöki kalkulációkat, illetve eredményeit. Az energetikai tanúsítvány végén található a korszerűsítési javaslat, amely azokat a lehetőségeket sorolja fel, amelyek az ingatlan felújításakor leginkább megfontolandók.
Az energetikai tanúsítvány 5 évig marad érvényes, ha az épület nem kerül korszerűsítésre és a jogszabályban felállított követelményértékek sem változnak meg. Ha bármelyik megtörténik, a minősítést újra el kell végezni a megváltozott állapotnak megfelelően, de értelemszerűen csak abban az esetben, ha a dokumentum használatára újra szükség van (pl. újabb értékesítés vagy bérbe adás miatt).